Чаллы Ашыгыч медицина ярдәме хастаханәсе табиблары Марат Равил улы Шәрәфетдинов һәм Рәшит Зөфәр улы Садыйков Германиягә чакырылдылар

2020 елның 29 гыйнвары, чәршәмбе

28 гыйнвардан 31 гыйнварга кадәр Лейпцигта (Германия) эндоваскуляр хирургия буенча еллык халыкара конференция - Leipzig Interventional Course 2020 (LINK-2020) уза, анда яңа эшләнгән методикаларны тәкъдим итү өчен  Чаллы Ашыгыч медицина ярдәме хастаханәсе табиблары Марат Равил улы Шәрәфетдинов һәм Рәшит Зөфәр улы Садыйков чакырылдылар.

Чарада аз инвазив интервенцион хирургия буенча Бөтен дөньядан әйдәүче белгечләр катнаша.

Ул министр Марат Наил улы Садыйков җитәкчелегендә Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы ярдәме белән мөмкин булды, чөнки безнең хастаханәдә мондый технологияләрне куллану мөмкинлеге барлыкка килде

Әлеге методика авыруны бетерүнең травматик алымы булып тора һәм ачык операцияне-йокыны тоташтыручы шунтлауны булдырмаска мөмкинлек бирә.

Методика шунда ки, эре кан тамырының патологик үзгәрешләре булган аневризма очрагында – аортлар – ул куык сыман киңәя һәм теләсә кайсы вакытта юкка чыга, стеналар тарала. Бу кечкенә юл аша кан тамырына урнаштырыла торган трубка кирәкле урынга китерелә һәм ул анда зонтик буларак ачыла, шул рәвешле, патологик кан тамыры алмаштырыла.

Уникаль методика Чаллыда үсеш алган һәм дөньякүләм масштабтагы рентгенхирургия трендларына эләккән.

Ә иртәгә, 30 гыйнварда, БСМПның йөрәк-кан тамырлары хирургы Рәшит Зөфәр улы Садыйков чираттагы кызыклы доклад белән чыгыш ясаячак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: